דווקא היום מרגישים בטוחים! מרגישים בטוחים! מרגישים בטוחים!

נוער בסיכון

נוער בסיכון נמצא כמעט בכל ישוב ועיר בישראל, ללא כל קשר לרמת הכנסה, השכלה או מעמד סוציו-אקונומי. בני נוער בסיכון נאלצים להתמודד עם מצוקות שונות ומשונות, ביניהן: מצוקה רגשית, נפשית, מצוקה מינית או פיזית והם מתקשים להסתגל.

אולי ראיתם את זה בסרטים: ילדות ונערות מותקפות מינית על ידי קרובי משפחתן, על ידי זרים או אנשים מוכרים מהקהילה, בני נוער סובלים מחרמות, שיימינג ובריונות, נערים ונערות הסובלים מאלימות פיזית או רגשית בבית או מגיעים לבית שאין בו אוכל, מילה טובה או פינה חמה עבורם. כשזה קורה זה מציב את בני הנוער – בסיכון. בסיכון להצטרף לכנופיות רחוב אלימות, בסיכון לנשור מהלימודים וממסגרות, בסיכון להתדרדר לסמים ואלכוהול ובסיכון להידרדר לפשע ולהיכנס לכלא. עבור בני הנוער האלו – זה ממש לא סרט, זה החיים עצמם והם לא תמיד מסתיימים ב-Happy End כמו בסרטים האמריקאיים.

תמונה מספר 1: קרדיט תמונה: https://pixabay.com/

שיעורי הגנה עצמית לנוער בסיכון

גיל ההתבגרות הסוער

גיל ההתבגרות הוא גם כך גיל סוער, מבלבל מאתגר ורווי תנודות. זוהי תקופה שבה נפרדים אט אט מהילדות והתמימות וטועמים בפעם הראשונה את טעמם של החיים הבוגרים. בהתבגרות אנחנו מגששים את דרכנו לעבר עצמאות ואחריות ואם אין תשתית רגשית, כלכלית ופיזית שעוטפת, מכילה, משגיחה, מגנה וגם מציבה גבולות כשצריך – הדרך להזנחה היא קצרה מאוד.

נוער במצוקה ללא כל הגנה

בני נוער בסיכון עומדים לבדם מול המצוקה, ללא עזרה וללא כל הגנה, לעיתים הם מהווים סכנה לעצמם ולעיתים הם מסכנים את הסביבה. 

תמונה מספר 2: קרדיט תמונה: https://pixabay.com/

נוער בסיכון הוא נוער שחווה:

 • אלימות פיזית, מילולית או נפשית – בבית או מחוצה לו
 • הורים לא נגישים רגשית
 • העדר מסגרת והשגחה
 • בריונות בבית הספר
 • בעיות בלימודים
 • חוסר יכולת לקבל סמכות
 • קשיים רגשיים
 • בעיות כלכליות בבית
 • העדר יכולת ליצור קשרים חברתיים
 • שימוש בסמים ואלכוהול 
 • ועוד.

וכאשר בני נוער חשים שהקיום הפיזי, החברתי, המשפחתי או הרגשי שלהם בסכנה הם מרגישים חסרי שליטה והם נכנסים למצב של קושי, בלבול ומצוקה. 

קרב מגע מאפשר להחזיר את האיזון לבני נוער בסיכון

אכן, יש ארגונים, עמותות ותוכניות קהילתיות שנועדו לתמוך, לחזק ולסייע לבני נוער בסיכון וגם למנוע הדרדרות לפשיעה, אך הן מעטות ולא זוכות לדי תקציבים, ונראה שדווקא סדנאות קרב מגע לבני נוער בסיכון מסוגלות לספק מענה מקיף ויסודי בדיוק במקום שתוכניות אלו נכשלו.

נוער בסיכון שלוקח חלק בסדנאות קרב מגע לומד על הערך של משמעת, מחויבות ועבודה קשה. הסדנא מנתבת בני נוער מפינות רחוב חשוכות ואזורים מוכי פשע וסמים למקום בטוח ומאוזן, מונעת מהם מלהסתבך ומחברת אותם לקהילה.

להיות אלופים לא רק בזירת הקרב מגע אלא גם בחיים

צעירים המגיעים מ"בתים שבורים" עלולים להתפתות לחיי פשע, סמים ואלימות מהסיבה הפשוטה – הרחוב הופך להיות עבורם בית ואין להם מערכת תומכת. ועד כמה שקרב מגע אולי נשמע כמו אומנות לחימה עם תורת התקפה אגרסיבית ולוחמנית, בשיעורים הראשונים בסדנאות קרב מגע אנחנו מתרכזים בטכניקות הגנה עצמית ובמה ניתן לעשות כדי להימנע מראש ממצבים אלימים. ובמקום באגרופים אנחנו משתמשים בראש, בתושייה ובחוכמה האנושית.

כך לדוגמה, אחת הדרכים הבטוחות להימנע מתקיפה בטרם היא מתרחשת היא לבטוח באינסטינקטים שלנו. השילוב בין אינטואיציה לבין השכל הישר לבדם יכולים לעזור לנו לא להיכנס למצבים מאיימים ואלימים מלכתחילה.

אבל אלימות אינה מסתכמת באדם זר ששודד אותנו בפינת רחוב אפלה, תוקף, אונס או מטריד מינית.  בני נוער בסיכון גבוה לסבול מאלימות ותוקפנות דווקא מאנשים קרובים שהם מכירים היטב. ובדיוק בנקודה זו נכנסת לתמונה מיומנות חשובה נוספת בהגנה עצמית – מיומנות המשא ומתן למניעת הסלמה. אנחנו לומדים כיצד להתמודד עם יריב מאיים כדי למנוע את החמרת המצב ורואים שלבחירת המילים הנכונות יש השפעה מכרעת ואם משתמשים בהן נכון אפשר לצאת בעזרתן כמעט מכל צרה.  שליטה בשפת גוף, רוגע, קור רוח אי איבוד עשתונות הם תחמושת רבת עוצמה והם חלק אינטגרלי מתורת ההגנה בקרב מגע.

לצד טכניקות הגנה עצמית בני הנוער לומדים בסדנאות קרב מגע על כבוד לזולת ולסביבה, על הצבת מטרות והשגתן, ועל אחווה עם בני נוער אחרים. בסדנא עצמה הצעירים מפתחים תחושת ערך ומסוגלות, הם מקבלים ביטחון עצמי ונהנים מחיזוקים חיוביים, דאגה ועידוד. הם לומדים שהם יכולים להיות אלופים ולא רק בזירת הקרב מגע אלא גם בחיים. 

תמונה מספר 3: קרדיט תמונה: https://pixabay.com/

יתרה מכך, בסדנאות קרב מגע יכולים בני נוער בסיכון לפרוק אגרסיות, כעסים ותסכול ולנתב אותם למקום יעיל ופרודוקטיבי.

להיות חזק מבלי לפגוע

כמדריך קרב מגע לבני נוער בסיכון אני סבור שאחד השיעורים הכי חשובים שנלמדים לאורך סדנאות קרב מגע הוא – נושא בחירה. בני הנוער לומדים שבחיים יש כמה אפשרויות וזה בשליטתם לבחור את הנתיב הנכון. הם לומדים שהם לא חסרי אונים – הם יכולים לבחור להיות חזקים מבלי לפגוע, ולחוש בטוחים מבלי להיות אלימים. כי הגנה עצמית אינה נסובה סביב אגרופים, מכות או בעיטות, היא מתרכזת ביכולת להעלות שאלות חשובות ובפיתוח הכושר לקבל החלטות חכמות, טובות ובטוחות.

אני מאמין וגם יודע שקרב מגע תורם המון לבני נוער בסיכון. כל נער ונערה, בכל גיל ובכל מבנה גוף, יכולים לקחת חלק בסדנאות קרב מגע ולצאת נשכרים – לא דרוש כושר גופני מיוחד, אין צורך בידע קודם וזה ממש לא חשוב מה משקל הגוף או מהו הגובה.  

סדנאות קרב מגע מספקות חוויה מעצימה לבני נוער בסיכון. השיעורים הם אינטראקטיביים, כיפיים, סוחפים, דינמיים, מלאי תוכן ועניין וגם מצחיקים. הם פותחו במיוחד עבור בני נוער בסיכון והם מעניקים לצעירים מודלים חדשים לחיקוי, מסגרת חמה, אוזן קשבת והמון תמיכה.

לתיאום שיעור ניסיון ללא עלות וללא כל התחייבות, התקשר:
0723952677

אזורי לימוד לבחירתכם:

לנערות, ניתן להתאים תכנית לנשים בלבד. למידע: